BA.FNU

BA.FNU

Ultranowocześni i wierni tradycji

ba.fnu

bal folk nuevo. tramidicyjna muzyka do tańca. rytmy i melodie bretońskie i balfolkowe oraz własne kompozycje przyprawione czeskim klimatem. prawdopodobnie najbardziej niezwykły balfolkowy projekt!

ba.fnu to trio w składzie – Mikuláš Bryan (śpiew, cytra), Daniel Kahuda (lira korbowa), Šimon Vojtík (instrumenty perkusyjne i sample).

ba.fnu to skrót od bal folk nuevo – nowoczesnego podejścia do tanecznego folku. W warstwie muzycznej dla grupy inspiracją są takie rewolucyjne prądy jak tango nuevo i electroswing, które wprowadzają sample i elektronikę do świata tradycyjnej muzyki tanecznej. Dla tancerzy to propozycja przeniesienia niektórych zasad i podejścia obecnych w innych stylach tańców socjalnych oraz w tańcu współczesnym, by stworzyć świeżą i przystępną dla współczesnego odbiorcy jakość. Na obu polach grupa dąży do zbudowania pomostu pomiędzy tym, co tradycyjne, a nowoczesne, zachowując głęboki szacunek dla materiałów źródłowych.

ba.fnu jest jedyną czeską grupą balfolkową koncertującą w całej Europie – od Portugalii po Litwę, grającą i prowadzącą wasztaty na największych i najznamienitszych festiwalach jak Boombal, Gennetines, Andanças, Damada i wiele innych.

Projekt ba.fnu istnieje od 2009 roku, jako pierwsza czeska grupa muzyki balfolkowej łącząca tradycyjne rytmy do tańca z samplami, loopami i wszelkiego rodzaju elektorniką. Obecnie w repertuarze ma niemal wszystkie balfolkowe tańce jak scottise, mazurki, koła, bourrée, tańce bretońskie i wiele innych. Od 2012 r. zespół zajął się także ożywianiem tradycyjnych tańców czeskich, dzieląc się nimi także z balfolkową publicznością. W 2014 do instrumentarium grupy dołączyły rzadko spotykane tradycyjne instrumenty takie jak: kobza wołoska, vozembouch, fujar. Także w tym roku ukazała się pierwsza płyta zespołu. W 2015 r. zespół rozpoczął stałą współpracę ze znanym bretońskim śpiewakiem Yannem-Fañchem Kemenerem, której owocem jest m.in. druga płyta – YFK~2016.

Facebook: https://www.facebook.com/bafnu/

Bandcamp: https://bafnu.bandcamp.com/

Soundcloud: https://soundcloud.com/ba-fnu/

Myspace: https://myspace.com/bafnu