Warsztaty taneczne

Warsztaty taneczne

Nie ma co ukrywać – wszystko kręci się wokół par! Niezależnie czy jesteś wielbicielem tańców w parach, czy też trochę cię onieśmielają – w bogatej i różnorodnej ofercie warsztatowej znajdziesz wszystko czego potrzeba do rozwinięcia swoich tanecznych umiejętności.

Wszystkie warsztaty wymagają znajomości bal folkowych tańców w parach (scottish, mazurka, walczyk) 

Program warsztatów:

 • SOBOTA 18.02.2017
  11:30-13:30 Parę tanecznych trików… w parach – Patrice Gesbert (Monsieurs Fruits) [LW1]
  13:45-15:45 Tworzenie przestrzeni dla ruchu – Mikuláš Bryan [LW2]
  16:00-18:00 Pokochaj swoją mazurkę! – Magdalena Dąbrowska [LW3]
  16:00-18:00 Balfolkowe tańce w parach dla początkujących – Magda Kowalczyk*

* Warsztaty dla początkujących są bezpłatne i przeznaczone tylko dla osób posiadających bilet na sobotni bal, szczegóły dotyczące zapisów na te warsztaty pojawią się w osobnej wiadomości

 • NIEDZIELA 19.02.2017
  12:30-14:30 Dodaj bluesa do bal folku! – Mikuláš Bryan [LW4]
  14:45-16:45 Wyluzuj się! – Line and Mara [LW5]

Prosimy o przybycie 10-15 minut przed rozpoczęciem zajęć.

Warsztaty odbywać się będą w Gimnazjum nr 23 im. Szarych Szeregów
Osiedle Jagiellońskie 128, 61-223 Poznań

Szczegółowe opisy dostępne są poniżej, zapisy na warsztaty połączone są z jednoczesnym zakupem wejściówki za pośrednictwem serwisu Eko-Bilet, przed dokonaniem płatności konieczne jest wypełnienie krótkiego formularza rejestracyjnego. Można kupić bilety także dla innych – jedna osoba może nabyć wejściówki i zarejestrować w sumie sześć osób.

Koszt:
1 warsztat – 30 zł/os
Pakiet wszystkich 5 warsztatów – 125 zł/os

 

SOBOTA 18.02.2017

[LW1] G. 11:30-13:30 Parę tanecznych trików… w parach – Patrice Gesbert

Podejście do tańców parowych poprzez wewnętrzne skupienie, które ułatwi odkrycie tego, co muzyka opowiada nam o tańcu i jak wpływa na nas, nasze (i innych) reakcje. Wsłuchanie się w muzykę pomoże lepiej odbierać sygnały i komunikować się z naszymi partnerami w tańcu. Skupimy się głównie na walczykach, wymagane są zatem dobre walca na 3.

Patrice Gesbert  – znany wszystkim jako Monsieur Fruits – gitarzysta, piosenkarz, autor piosenek, jak i doświadczony tancerz oraz nauczyciel. Podczas swoich warsztatów stara się ukazać nieskończone możliwości interpretacji muzycznej, która sprawi, że nawet najprostszy taniec stanie się niezapomniany.

[LW2] G. 13:45-15:45 Tworzenie przestrzeni dla ruchu – Mikuláš Bryan

Nadszedł czas na zerwanie ze schematycznym rozumieniem pojęć „podążania” i „prowadzenia”. Pomyślmy niestandardowo i podejdźmy do tańca jako do wspólnej czynności, w której każdy odpowiedzialny jest za swój ruch, tworząc jednocześnie miejsce do tańca dla innych. Będzie wiązało się to z rozwinięciem wygodnej ramy i połączenia między tobą, a twoim partnerem, dzięki której bez wysiłku przekażesz nawet skomplikowane ewolucje/zamiary. A może i nie. Na pewno jednak będziemy dobrze bawić się próbując!

Mikuláš Bryan intensywnie pracuje nad rozwojem czeskiej balfolkowej sceny tanecznej i muzycznej, jednocześnie prowadząc regularnie warsztaty z bluesa oraz z techniki tańca. Jego taneczne źródła to tango, swing, salsa, balboa, jazz oraz taniec współczesny. Mimo tego, że do korzeni każdego tańca podchodzi z głębokim szacunkiem, nieustannie stara się poszerzać horyzonty i budować mosty między tradycją, a współczesnością.

[LW3] G. 16:00-18:00 Pokochaj swoją mazurkę! – Magdalena Dąbrowska

Gdy zespół ją zapowiada, nagle tętno przyspiesza, gorączkowo poszukujemy najlepszego dla nas partnera, aby przez te 5 minut tańca było wyjątkowo… Zamykamy oczy i ruszamy w podróż w nieznane. Naszą mapą jest muzyka, naszymi kierunkowskazami emocje, przemieszczamy się w przestrzeni naszym ciałem, ale co z partnerem? Jak z nim tańczyć, aby ten nie czuł się jak piąte koło u wozu? Jak technicznie przygotować się do tej tanecznej podróży? Znasz przecież podstawy, ale czym jest wyższa szkoła jazzzz…Mazurki?
Weź głęboki oddech i uwolnij się od schematów. Utrzymaj równowagę, skomunikuj się z partnerem, baw się zmianą dynamiki ruchu, wsłuchaj się w melodię i podążaj za nią, wytrzymaj pauzę. Czy zamiast tego ciągle liczysz w myślach Mazurka 1,2,3 ? Uwolnij się! Uporządkuj to, co znane, opanuj nowe elementy mazurki, aby całkowicie pokochać swój taniec i świadomie go kształtować! Pokochaj swoją Mazurkę!

Magdalena Dąbrowska – aktorka, tancerka, wokalistka, prowadzi warsztaty teatralne i taneczne w całej Europie, współtworzy warszawską grupę Dans Ludica, należy do Association Folk Lab Paris, gdzie przez dwa lata prowadziła regularne warsztaty taneczne grupy zaawansowanej i organizowała balfolki. Jej poszukiwania, fascynacje i podróże taneczno-muzyczne nie mają końca. Zaczynała od tańca klasycznego, trenowała tańce towarzyskie, taniec współczesny, 15 lat temu zafascynowała się z tańcami tradycyjnym Europy i Ameryki Południowej, a ostatnio coraz bardziej zanurza się w swingu, charlestonie i bluesie… Scena to jej drugi dom, który opuszcza kiedy tylko może, by ruszyć w kolejną teatralną, czy taneczną podróż, by uczestniczyć w nowych projektach.

NIEDZIELA 19.02.2017

G. 12:30-14:30 Szczypta bluesa w Twoim bal folku! – Mikuláš Bryan

Blues jest tym dla Stanów Zjednoczonych, czym bal folk dla Europy. No prawie… Między tymi gatunkami istnieje jednak wiele podobieństw: blues to również taniec ludu, wywodzący się z danego regionu, otwarty na ewolucje w muzyce oraz nowe wpływy. Zarówno blues jak i bal folk charakteryzują się też różnorodnością typów i stylów. Przede wszystkim jednak blues rozwinął się w warunkach tak podobnych do znanych nam obecnie z festiwali folkowych: w zatłoczonych tzw. „jook-joints”, gdzie rozbrzmiewała muzyka oparta o groove i riffy. Możemy wiele inspiracji zaczerpnąć z bluesa do świata europejskich tańców folkowych. Postaramy się poznać, jak najwięcej z tych możliwości – tyle, na ile czas nam pozwoli…

[LW5] G. 14:45 – 16:45 Wyluzuj się! – Line i Mara

Podczas tych warsztatów Line i Mara, dwie nauczycielki tańca z Berlina, pomogą odnaleźć drogę do  zrelaksowania się w tańcu. Podczas tańców w parach często stresujemy się nad prawidłowym prowadzeniem/podążaniem i wyczuciem rytmu, zastanawiamy się, jak wyglądamy i co dzieje się w głowie naszego partnera. Zamiast tworzyć wspólny ruch taneczny wraz z naszym partnerem/partnerką blokujemy się, a napięcie z naszej głowy płynie prosto w kierunku każdej części naszego ciała. Warsztaty te zaproponują (dosłownie!) rozwiązanie dla tej stresującej sytuacji – pomogą zburzyć mur ciągłej niepewności i frustracji, ułatwią tworzenie i pielęgnowaniu głębokiej więzi między ciałem, muzyką oraz ruchem, który tworzy taniec.

Odkryjesz jak prosty może być taniec, gdy tylko się zrelaksujesz!

Line i Mara tańczą i prowadzą warsztaty w Berlinie. Zaczęły poznawać tańce bal folkowe już w dwunastym roku życia. Taniec jest olbrzymią częścią ich życia i pojmują go jako jedną z dróg stworzenia więzi między ciałem a umysłem. Uważają, że powinien wiązać się ze świadomym poznawaniem się ludzi i szacunkiem dla drugiej osoby. Line i Mara prowadzą regularne warsztaty w Berlinie, jak również poza granicami Niemiec, np. podczas festiwali takich jak Prague Balfolk Weekend.