WARSZTATY TANECZNE

Warsztaty tańca podczas festiwalu są dla wielu niezmiernie ważnym elementem, który pomaga poprawić taneczne umiejętności. Zachęcamy do zapoznania się z tym, co przygotowali nasi fantastyczni nauczyciele. Zajęcia są podzielone na dwa ogólne poziomy: „początkujący” – dla osób o bardzo krótkim tanecznym stażu lub zupełnie bez doświadczenia oraz „open” – dla tych, którzy już dobrze opanowali podstawy.

Wszystkie warsztaty na poziomie „open” wymagają dobrej znajomości balfolkowych tańców w parach (scottish, mazurka, walczyk) w podstawowych formach. Warsztaty te będą prowadzone w języku angielskim.

PROGRAM

17.02.2018 SOBOTA

12:00-14:00 Zatańcz to powoli – Mikuláš Bryan (open) [wyprzedane]
12:00-14:00 Walc na trzy – Dominik Wóltański (początkujący)

14:30-16:30 Tangurka – Folqué? (open) [wyprzedane]
14:30-16:30 Mazurka – WroBal (początkujący)

18.02.2018 NIEDZIELA

12:00-14:00 Połączenie i muzykalność w tańcu w parze – Rémy Tatard (open) [wyprzedane]

14:30-16:30 La valse d’Amélie Poulain, czyli jak urozmaicić walczyki – Claire  Favillier (open) [wyprzedane]
14:30-16:30 Tangurka – Folqué? (open) [wyprzedane]

Koszt
POCZĄTKUJĄCY
Jedne zajęcia – 25 zł
Pakiet dwóch – 40 zł

OPEN
Jedne zajęcia – 40 zł
Pakiet czterech zajęć – 150 zł*

*W ramach pakietu można także wziąć udział w warsztatach dla początkujących

Miejsca

Warsztaty na poziomie open – za wyjątkiem warsztatów: Tangurka 18.02.
Centrum Sportu Politechniki Poznańskiej (CSPP)
ul. Piotrowo 4, sala do aerobiku

Warsztaty na poziomie początkującym oraz Tangurka 18.02.
Szkoła Podstawowa nr 2 (SZKOŁA)
(dawniej Gimnazjum nr 23 – nazwa nadal funkcjonuje w Google Maps),
os. Jagiellońskie 128


Zatańcz to powoli

Coraz częściej zdarza się usłyszeć enigmatyczną zapowiedź tańca – „(le) slow”. Zastanawialiście się kiedyś o co tak naprawdę chodzi i jak to wygląda? Na tych warsztatach będzie okazja się przekonać, a także dowiedzieć o wiele więcej! Slow blues posłuży za punkt wyjścia do rozpracowania jak w sposób wygodny i komfortowy pod każdym względem tańczyć do wolnego tempa, niezależnie od stylu. Czy to w leniwym walcu, wyluzowanym scottishu czy też ujmującej mazurce. Warto się nie śpieszyć i jak najpełniej korzystać z każdej chwili.

Mikuláš Bryan intensywnie pracuje nad rozwojem czeskiej balfolkowej sceny tanecznej i muzycznej, jednocześnie prowadząc regularnie warsztaty z bluesa oraz z techniki tańca. Jego taneczne źródła to tango, swing, salsa, balboa, jazz oraz taniec współczesny. Mimo tego, że do korzeni każdego tańca podchodzi z głębokim szacunkiem, nieustannie stara się poszerzać horyzonty i budować mosty między tradycją a współczesnością.

 

Tangurka

Połączenie dwóch tańców wyrosłych na gruncie tradycyjnym – mazurki i argentyńskiego tanga. Choć wywodzą się z odległych miejsc, mogą pięknie spotkać się w tanecznym objęciu. W trakcie zajęć elementy stosowane w tangu jak np. carrile, rebote, barridy, sacady, colgady, volcady… znajdą zastosowanie w mazurce, by odkryć ją na nowo i uczynić bardziej kreatywną.

Folqué? to organizacja założona przez Francesco Palmeriego i Marię Cubero w celu promowania bal folku i organizowania nauki tańca, warsztatów, koncertów, balów i festiwali. María zetknęła się ze światem balfolku w 2005 roku i zakochała się w nim od razu. Brała udział w wielu warsztatach i festiwalach, a od 2011 sama została nauczycielką, prowadząc regularne zajęcia taneczne, a także warsztaty podczas festiwali w Hiszpanii, Portugalii i Francji. Rok 2011 to także jej spotkanie ze światem tanga argentyńskiego, które okazało się kluczowym elementem dla jej ścieżki. Studiując i tańcząc intensywnie, Maria od 2015 uczy także tanga. Francesco zaczyna od tańczenia tanga (w 2010 roku), dopiero później poznaje balfolk (w 2011 roku). Oprócz tańca interesuje go muzyka – jest także gitarzystą – i postanawia rozpocząć w Madrycie inicjatywę Bal Folk Jam Session. Od 2013 roku prowadzi cotygodniowe lekcje tańca balfolkowego w Madrycie. Od 2014 do 2016 roku był koordynatorem na festiwalu Andanças, organizując rezydencję artystyczną Ethno Portugal. Razem – María i Francesco – od 2015 tworzą Folque? prowadząc cotygodniowe zajęcia w Madrycie i warsztaty taneczne podczas wielu europejskich festiwali (np. Fest-i-ball – Lizbona, Hemofolk – Belgia i inne w Hiszpanii, Portugali i Włoszech) oraz organizując potańcówki i koncerty. Ich podejście koncentruje się na tym, co najbardziej innowacyjne i dynamicznie rozwijające się w balfolku, chętnie sięgają też do inspiracji spoza tego stylu.

 

Połączenie i muzykalność w tańcu w parze

Inspirując się tangami, walcami, mazurkami, scottishami, milongami, forro poszukamy narzędzi, które pozwolą nam sprawić by tańce w parach stały się silniej powiązane z muzyką. Połączenie z partnerem, z innymi tancerzami, z całym tanecznym parkietem. Połączenie przez postawę, objęcie, intencję, słuchanie, zaufanie – jest tak wiele sposobów! Te warsztaty to zachęta do zabawy z pulsem, akcentami, zmianami tempa i fraz muzycznych. Wszystko to by pobudzić kreatywność, poczuć bliskość i wspólnotę, a w tańcu w parze stać się niemal jednym „czworonogim organizmem”.

Rémy Tatard to niezwykły i wszechstronny muzyk, ale także utalentowany tancerz i nauczyciel tańca. W jego utworach słychać jego styl taneczny, a kiedy tańczy można rozpoznać jego charakterystyczny sposób gry. Źródeł jego inspiracji jest nieskończenie wiele, ale doświadczeniem, które ma na niego największy wpływ – poza balfolkiem – jest tango argentyńskie. Od wielu lat uczy swojego spojrzenia na połączenie i muzykalność podczas warsztatów na festiwalach we Francji, Portugalii i Belgii.

 

La valse d’Amélie Poulain, czyli jak urozmaicić walczyki

Skorzystamy z przepięknych kompozycji Yanna Thiersena, by popracować nad rytmicznymi wariantami i muzykalnością w tańcu. Koniec z walczykiem, który oznacza „tylko” niekończące się wirowanie w trójmiarowym rytmie! Zmierzymy się z walczykami o trudnej strukturze, z bardzo żwawymi, z oszałamiającymi, z tymi, które przechodzą od szalonej, dzikiej energii do słodkiego, spokojnego szeptu. Odkryjemy wiele wymiarów i odsłon walca!

Claire Favillier organizuje bale z Paris Bal Folk, uczy tańców w parach w ramach Folk Lab i tworzy blog o tańcu www.creactiviste.fr. Entuzjastyczna rzeczniczka tańca bez granic płci, dzielenia się prowadzeniem w parze i aktywnego angażowania podążających w tańcu. Czerpie inspirację z tanga, bluesa, lindy hop i forro i wzbogaca o nie swoją wizję tańca.


Walczyk na 3

Wprawa w tańczeniu walczyków przydaje się na niemal każdym parkiecie tanecznym Europy. Dodatkowe wyzwanie czeka na nas w wirowaniu w ciasnych przestrzeniach, w których jednak taneczne doznania potrafią być najprzyjemniejsze. Taneczne i ruchowe eksperymenty wkomponowane w ścieżkę warsztatów zaprowadzą nas w krainę tajników tanecznego kontaktu w parze i płynięcia w bal-przestrzeni. W tej to krainie okaże się, iż swobodne wirowanie nie jest sednem tańca, ale stwarza pole do odczucia w tańcu czegoś więcej – czegoś, co odczują jednocześnie dobrani w parę tancerze.

Warsztaty skomponowane dla początkujących tancerzy, choć wybrane elementy programu pomogą udoskonalić się osobom, które już nieco przetańczyły na zabawach tanecznych.

Dominik Wóltański – długodystansowy entuzjasta i praktyk tańców wirowych, współzałożyciel i motor toruńskiej grupy n obrotów.


Mazurka

Mazurka jest jednym z najbardziej rozpoznawanych tańców na współczesnych, bal folkowych parkietach. Spokojne, trójmiarowe tempo pozostawia przestrzeń na improwizację, dzięki czemu każdy taniec staje się wyjątkowy.

Warsztaty mają na celu zapoznanie i oswojenie się z rytmem mazurki oraz jej krokiem podstawowym. Skupimy się również na tematach związanych z prowadzeniem i podążaniem w tańcu jak i na prawidłowej postawie – zarówno indywidualnej jak i w parze.

WroBal – Magda i Filip – para tancerzy zarażonych miłością do bal folku. Regularnie rozwijają swoje umiejętności podczas warsztatów w Polsce, a także za granicą. W bal folku pociąga ich jego różnorodność – tańce korowodowe, dające tancerzom poczucie wspólnoty, ale także tańce w parach pozwalają na pewną dozę indywidualizmu, własnej ekspresji, wymagając jednocześnie odnalezienia się w dynamicznej przestrzeni. Jako WroBal działają we Wrocławiu już od ponad dwóch lat, organizując regularne potańcówki balfolkowe wraz z warsztatami dla początkujących.